CodeRetreat 2013

CodeRetreat 2013

CodeRetreat 2013 – Polidea

Wczorajszego dnia miałem okazję uczestniczyć pierwszy raz w CodeRetreat w Warszawie. Wydarzenie organizowało kilku pracowników firmy Polidea… m.in Wojciech Erbetowski, Maciej Sawicki. Każdy z uczestników był osobiście witany przy wejściu. Bardzo fajnie, że całość rozpoczęła się od przerwy kawowej, podczas której można było chwilę porozmawiać i się poznać. Frekwencja też dopisała. Byli chyba wszyscy zaproszeni. Każda z sesji trwała ok. 45 minut, podczas której każdy z uczestników dobierał się w nowe pary. Pary te tworzyły kod programu bądź testów, który następnie po 45 minutach należało usunąć. Tematyka pracy podczas sesji była dowolna – najlepiej związana z Androidem i TDD – jednak panowała na tyle swobodna atmosfera, że gdyby jakaś para nagle włączyła XCode i zaczęła pisać jakiś projekt nikt nie miałby tego za złe 😉
Część osób podczas pierwszych sesji poznawała dopiero samego androida, część bawiła się z ustawianiem środowiska programistycznego, część zaś – największych fanatyków eclipsa była przekonywana do używania Intellij IDEA poprzez naukę i pracę jedynie za pomocą skrótów klawiaturowych. Podczas sesji można było także poznać RoboSpoke, Spoke, RoboElectric oraz języki takie Groove, Java (część osób po tym CodeReatreat przekonała sie do JAVY 😛 ). Dla największych entuzjastów były zadania specjalne. 45-minutowe sesje z pracownikami Polidei podczas, których można było:
-pisać tylko za pomocą klawiatury (według mnie to standard, ale okazuje się, że o wielu skrótach nie wiedziałem)
-pisanie testów na papierze (oczywiście w formie kodu, ale także pseudo codu)
-pisanie przy użyciu tylko jednej kropki na wywołanie metody
-pisanie bez używania jakichkolwiek "nagich prymitywów, jakkolwiek to brzmi..." :P
-oraz jak wcześniej wspomniałem poznawać środowiska pracy

Po 3 sesjach była przerwa obiadowa. Obiad przepyszny – 2 daniowy, był nawet deser.
Po obiedzie były jeszcze 2 sesje. Podczas jednej pisałem testy pod kod, którego nie ma (w Roboskoke). Podczas ostatniej zająłem się pisaniem testów pod warstwę widoku. Udało się napisać testy sprawdzające wartości przychodzące od użytkownika, oraz czy w przypadku nieprawidłowych wartości, został wywołany obiekt Toast :).
Poznałem również ciekawostkę na temat interpretacji pustych referencji obiektu null:

Object b = null;
String a = "a";
System.out.println(a+b);

Koło 18:00 według planu poszliśmy na piwo. Trochę już w swobodniejszym gronie (zostali tylko najwięksi fanatycy). Tematami dyskusji były m.in. skuteczność (a właściwie brak skuteczności) pomiarów alkoholowych za pomocą aplikacji mobilnych, pozytywne wrażenia z pracy w Polidei, historie z życia uczestników, skończywszy na wadach statycznego bądź dynamicznego typowania w różnych językach jak Scala, Groovy czy Java.

Ogólne wrażenia po wydarzeniu super i moim zdaniem był to najlepiej zorganizowany bezpłatny event na jaki byłem. Było żywiołowo, kameralnie, a przede wszystkim produktywnie!

Posted in Android and tagged , , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.